hava
DOLAR 32,8248 % % 0.04
EURO 35,2439 % % -0.18
GRAM ALTIN 2.450,67 % % -1,57
ÇEYREK A. 4.006,85 % % -1,57
BITCOIN 64.351,64 % 0.331
SON DAKİKA

OSMANİYE

FENK YAYLASI

 

Fenk Yaylası Osmaniye şehrinde amanos kırsalı arasında yer almaktadır güzergah olarak yolu Zorkun Yaylası yolundan Olukbaşı çıkışından  Gööküz istikametine  ayrılmaktadır.  Fenk Yaylası coğrafi konumu 36° 59′ 35″ kuzey ile 36° 20′ 40″ doğu gps koordinatlarında yer almaktadır. Osmaniye ye 13  km uzaklıkta doğa içerisinde saklı bir cennet olan Fenk Yaylası  barındırdığı birçok güzelliği ile büyüleyici bir özelliğe sahiptir. Hemen hemen her tarafından doğal kaynak sularının çıktığı, yüzyıllık bir orman arasına gömülü yeşilin doğayla bütünlüğünü tamamıyla kanıtlayan bir manzara tablosu niteliğindedir.

Yaylaya yaklaştığınızı göstergesi buranın simgesi haline gelen kaşıklı pınardır. Aileniz ile bunaltıcı yaz sıcaklarından uzaklaşmak kar gezisi düzenlemek, piknik yürüyüş için kendinize vakit ayırmak isterseniz tercihleriniz arasında değerlendirdiğinizde pişman olmayacagınız bir yerdir.

1- Toprak Kale

Osmaniye yolu üzerinden 3 km içerde olan bu orman içindeki kale,
Eski zamanda Toprakkale İlçesi sınırlarında olup Osmaniye, Adana ve İskenderuna giden yolların,kavşağındadır.
Toprakkale Kalesi’ni M.Ö. 2000 li yıllara tarihlemek mümkündür. Abbasi Halifesi Harun Reşit zamanında ( 8 yy ) siyah taşlarla yeniden yapılandırılan kale dikdörtgen planlı, 12 burclu ve dış avlu surları bulunmaktadır. Toprakkale Kalesi, yığma bir tepe üzerinde kurulmuştur. Osmanlı Döneminde Kale Kınık kalesi olarak bilinmektedir.

    Bu tarihi ve eşsiz yapısıyla Toprakkale Osmaniye’nin görkemli güzellikleri arasında yer almaktadır.

2- Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe Açıkhava Müzesi, Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinde yer alan ve geç Hitit dönemine ait buluntuların sergilendiği ve korunduğu bir kompleks niteliğindedir. Antik bir sınır kalesinin kapılarını, giriş noktalarını vurgulama ve bu girişlerdeki eserleri koruma amacıyla inşa edilen “saçaklar”, 1957 yılında Turgut Cansever tarafından tasarlanmıştır. Malzemenin doğal doku ve renginde kullanımı, eserin amacının en iyi yansıtır biçimde ortaya koymuştur.. Malzeme seçimi, yeni strüktürün doğanın içinde uzun süre varlıklarını sürdürebilmelerinin düşünüldüğünü ve yerel özelliklere saygılı yeni bir biçimlendirme anlayışını göstermektedir. Işık da tasarımda ve mekansal etkide önemle üzerinde durulan bir konudur. Üzeri örtülen eserlerin hem korunması hem de karanlıkta kalmamaları için saçaklar dengeli bir aydınlık, gölge ilişkisi oluşturacak biçimde düzenlenmiştir.      Tarihi güzelliği ve bunun korunmaya çalışılmasındaki harcanan emek sayesinde Osmaniye’mizin değerli bölgeleri haline gelmesinde önem taşımaktadır

3- Kırmıtlı Kuş Cenneti

Türkiye’nin önemli doğal yaşam alanlarından biri olan Kırmıtlı Kuş Cennetti 250’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kuşların eşsiz güzelliği ve doğayla olan ahenkleri aklınızı başınızdan alıp sizi bambaşka yerlere götürebilmektedir. Bu güzellikleri ile cennet de diyebileceğimiz bu yer Osmaniye’nin incileri arasında yer almaktadır

4- Karaçay Şelalesi

Karaçay deresi ve şelalesi Osmaniye merkeze 4 km mesafededir.  Dik yamaçlardan aşağıya inerken 25 metrev yüksekliğinde Karaçay Şelalesini oluşturur. Eşsiz güzelliği ile doğa severler için muazzam bir manzarası olan Karaçay Şelalesi bölgeye ayrı bir değer katmaktadır. Karaçay Şelalesi belli bir mesafe arabayla gidildikten sonra ancak patika yolla ulaşılabilen bakir bir doğa harikasıdır

5-Kastabala Antik Kenti

Osmaniye şehir merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Kastabala Antik Kenti Ceyhan Nehrinin kuzeybatıya dönen kıvrımı içinde, ovaya hakim bir kaya çıkıntısı üzerinde yer almaktadır. Geçmişi Pers İmparatorluğuna kadar dayanan kent tarih içinde Hieropolis olarak adlandırılmıştır. Kent çevresinde yer alan sur izi yer alır. Öte yandan kentin kuzey bölümünde Bodrumkale adı verilen bir tepe üstünde konumlu kale yer almaktadır. Eşsiz yapısı konumu ve güzelliği ile görülmeye değer yerler asasında Osmaniye’nin incilerinden birisidir.

6-Sabun Suyu Şelalesi

Karaçay Şelalesinden sonra mutlaka görülmesi gereken bir diğer doğal şelale ise sabun Suyu Şelalesidir. James Bond filminin çekimleri içinde kullanılan şelale zaman içinde büyük bir üne kavuşan bu doğa harikası havası ve güzelliği ile Osmaniye’mizin eşsiz güzellikleri arasındadır.

7-Masal Park Osmaniye

                                                                                                                                 

Masal park hem yetişkinler hem de çocuklar için birbirinden farklı ve çeşitli eğlence alternatifleri sunan, 35 dönümlük bir arazide konumlandırılmış bir milli kültür temalı parktır. Bu park içerisinde çocuklar ve aileler in de gözlerini alamayacağı bir çok oyun ve etkinlik alanı ile ilginç ve güzel yapılar mevcuttur. Sadece dışarıdan bakıldığında bile görmek için can atacağınız Masal Park  Osmaniye’nin eşsiz yapıları arasında yer almaktadır.

8-Çiftmazı Tabiat Parkı

Osmaniye ilçe merkezine 10 km uzaklıkta ve 700 metre yükseklikte olan bir milli park olan Çiftmazı doğa parkı hem günübirlik piknikçileri hem de kamp severleri ağırlayan, doğa ile iç içe, ağaçlar altında serin bir gün geçirilebileceğiniz, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir yer olarak Osmaniye’nin harikaları arasındadır.

9-Harun Reşit Kalesi

Kadirli İlçesinin 3 km kuzeydoğusunda, Amanos Dağları eteklerinde bulunan, kaleler şehri olarak anılan Osmaniye’deki 26 kaleden biri olan Harun Reşit Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011 yılında restorasyonu yapılarak ziyarete açılmıştır. Abbasi Halifesi Harun Reşit’in uç beyi Faraç Bey tarafından 799 yılında bölgeyi ve bölgeden geçen stratejik yolları korumak, etraftaki kalelere bağlantı ve destek sağlamak amacıyla yapılmıştır. Kaleye Horasanlı gönüllü Türk mücahitleri yerleştirilmiş ve iskân edilmiştir. Ayrıca kale doğal kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Orijinal planını korumaktadır. Düziçi ve civarını gören manzarasıyla ve tarihi dokusuyla yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi çekmektedir. Kalenin bulunduğu alanda endemik bitki örtüsü olan Adana Çiğdemi bulunmaktadır. Yapısı ve göz alıcı cazibesi ile Osmaniye’nin incileri arasında bulunmaktadır.